Üçüncü Tünel  Talihsiz Karar!

Üçüncü Tünel Talihsiz Karar!

CHP Trabzon İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu, Büyükşehir Belediyesinin üçüncü tüneli imar planına işlemesiyle şehir adına telafisi imkansız talihsiz bir karara imza atmıştır. 

Moloz mevkiinde İmperial hastanesinin yanında sahil yolundan gelen ve şehrin bağrına bir hançer gibi saplanan yol-tünel projesinin imar planına işlenmesine onay verilmesini talihsizlik olarak niteleyen CHP’li Hacısalihoğlu, “Bilimsellikten tamamen uzak sadece rant odaklı ve hangi amaca hizmet ettiği meçhul ucube bir proje. İktidar partisinin yöneticilerinin  marka şehir felsefesinden  anladıkları  tünel, viyadük, köprü ve beton demek herhalde. 4000 yıllık tarihi olan kenti belediye, STK ve halk mı yönetiyor yoksa Karayolları müteahhitleri mi? Gelişmişlik adına Trabzon gibi eski bir kenti tünel, kavşak ve duble yollarla kanserli bir hücrenin vücuda yayılması gibi sarıp sarmalıyor. İşin trajik yani bu yaptıkları yatırımlar hiç bir sorunu çözmüyor. Kamu kaynakları israf ediliyor kimsede yanlışların hesabını sormuyor” dedi.

ÇÖZÜMSÜZLÜĞÜN SEBEBİ

“Çözümsüzlüğün sebebi gayet basit; ortak akıl ve bilimsellikten uzak olmasıdır” diyen Hacısalihoğlu, “Bazen de şunu sormak gerekiyor… Madem bu kadar tünel meraklısı idiniz bir zahmet sahil yolunu da tünellerle içerden geçip şu güzelim kıyılarımızı mahvetmezdiniz de denizden bu kadar kopuk bir “kıyı” kenti olmazdık. Boşuna dolgu projeleri adı altında kenti denizle buluşturacağız lafları ile kamuoyunu meşgul ediyorsunuz. Sanki bu kenti denizden başkaları kopardı. Boztepe tünelleri yetmedi herhalde. O devasa viyadüklerin altında bir tarih eziliyor. Maalesef kimse de sesini çıkartmıyor” ifadelerini kullandı.

TRAFİK MASTER PLANI!

Hacısalihoğlu sözlerini, “Trafik Master planı diyorsunuz, kentin imar planı yok ne trafik planıymış? 7 yıllık büyükşehir döneminde becerip bir imar planı yaptınız onu da mahkeme iptal etti yeniden yaptınız o da henüz kesinleşmedi. Şehrin içine plan yapıyorsunuz dışı (köyler) hala plansız. Bu mahallelerde ne zaman plan yapılacağı meçhul. Kırsal bölge planı ile dostlar alışverişte görsün mantığı ile gidiliyor. Gelinen noktada böyle bir yerel yönetim anlayışını bu kent hak etmiyor. Kent hafızasını yitiriyor. Gelecek kuşaklara viyadükler altında ezilen bağrından tünellerle delik deşik edilen bir kent bırakıyoruz” diyerek noktaladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.