Trabzon'da Örnek Bahçede Fındık Hasadı

Trabzon'da Örnek Bahçede Fındık Hasadı

Trabzon Ticaret Borsası tarafından uygulanan Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi kapsamında Trabzon’un Yomra ilçesine bağlı İkisu Mahallesi’nde Tek Gövdeli Ağaç Sistemi ile oluşturulan Örnek Bahçede fındık hasadı yapıldı.

Etkinliğe Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık, AKP milletvekilleri Salih cora, Bahar Ayvazoğlu, CHP milletvekili Ahmet Kaya, İP milletvekili Hüseyin Örs, Trabzon Ticaret Borsası Başkanı Eyüp Ergan katıldı.

Vali İsmail Ustaoğlu, fındığın tamamen emeğin, alın terinin toprakla bütünleştiği çok önemli bir mahsulleri olduğunu belirterek, “Benim de hayatım fındık bahçelerinde geçti. Gelinen noktada fındık, ülkemizin en önemli stratejik ürünü olarak gördüğümüz, yüzde yüz yerli ve milli olan bir ürünümüz. Dünya fındık üretiminin yüzde 70-75’ine hakim bir ülkeyiz. Aynı zamanda ihracatı 2 milyar 200 milyon dolarları bulan bizim çok önemli yerli ve stratejik bir tarım ürünümüz. Fındık bizler için sadece bir üretim değil, Karadeniz Bölgesi’nin adeta bir kültürü olmuş, yaşam alanı olmuş, hepimizin şarkılarda, türkülerde, sosyal hayatında, her şeyinde yaşadığı, bir yaşam alanı olarak da diyebileceğimiz alanımızı kapsayan bir ürün. Bu yıl da sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı fiyat tatmin edici. Güzel bir fiyatla bölgemizdeki üreticilerimizi ziyadesiyle sevindirdi. Kendisine şükranlarımızı sunuyoruz. Trabzon’da şuan fındık, 60 bin dekarın üzerinde, 61 binin üzerinde çiftçimizin temel geçim kaynağıdır. Bu yıl 40 bin tonun üzerinde bir rekolte beklentimiz var. Ama bunun dışında da Türkiye fındık ihracatının yüzde 50’sinin üzerinde de Trabzon ihracatta rekor kırıyor. Bu demektir ki bölgenin tüm fındık üretiminin dışarıya gönderildiği ve ihracatının yapıldığı ana merkez de Trabzon. Bu anlamda da bölgemizde Trabzon ili olarak çok önemli bir fonksiyon üstlenmiş durumdayız. Bu fındık bahçemizde bizim ilimizde son 20 yıldır arkadaşlarımızın başlattığı tarımda, fındıkta üretim ve kaliteyi artırma adına pilot uygulama olarak bu bahçe de bizim örnek bahçelerimizden biri. Temel problemimiz, fındık bahçelerimiz var ama istenen düzeyde verim ve kalitede fındığımız yok. Bu anlamda başta Ticaret bordamız, tarım müdürlüğümüz ve diğer paydaşlarımızla birlikte fındıkta üretim ve kaliteyi artırma adına da son yıllarda güzel örnek bahçe uygulamalarıyla yaptığımız çalışmayla inşallah şuan dekarda 80 ile 100 kilo olan fındıktaki üretimin bunun 250-300 kiloya çıkması noktasında hedeflerimiz var. İnşallah yapılacak bu çalışmalarla arzu ediyoruz ki bu hedefimize ulaşacağız. Emeğini, alın terini toprakla bütünleştirip, tüm geçimini buna bağlayan üreticilerimize Allah kolaylık versin, kazançları bol olsun” şeklinde konuştu.

Etkinlik protokolün fındık toplamasıyla sona erdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.