MAHİR SELANGA MISIR

MAHİR SELANGA MISIR

TRABZON’DA ARANAN SAĞLIK TURİZMİ

Trabzon sahilde geniş bir sınıra sahip olup da daha keşfedilmemiş çok fazlaca değerlere sahiptir.
Doğu Karadeniz Dağlarının eteklerinde yaylalar, ormanlar, buz gibi suları ve daha birçok doğa güzellikleri ile keşfedilmemiş bir hazine olarak insanlığın hizmetine hazır beklemektedir.

Dünya sağlık örgütüne(WHO) göre Sağlık, fiziksel ve ruhsal olarak tam iyilik halidir. Yani insanoğlu fiziken, ruhen ve psikolojik olarak tam iyilik halinde olmadıkça tam sağlıklı değildir.
Bu açıdan bakıldığında yoğun stres altında yaşayan insanoğlunun çalışma ortamından ayrılıp bir süre iş hayatından uzak kalması veya depresif atak geçiren bir psikiyatri hastasının doğal ortamda dinlenmesi, tatil yapması en iyi tedavi metotlarından birisidir.

Gerçekten tarih boyunca yeşil, tabiat ve akıp giden sular şifa kaynağı olmuştur. Günümüzde de modern dünyanın özellikle de gelişmiş batı ülkeleri toplumunun % 20’lere varan depresyon hastalığının yegane tedavisi bu doğal güzellikler, yeşil yaylalardır.
Özellikle Ortadoğu Ülkeleri ve Türk Cumhuriyetleri yeşile ve tabi güzelliklere hasrettir. Sadece bunların bile buralarda tatil yapmaları büyük bir pazar oluşturur. Trabzon’un yaylaları, tabiatı ve iklimi bu açıdan tüm insanlığın sağlığı için en uygun bölgedir.

Sağlık turizminin sadece hastanelerdeki tedavi ve ameliyatlardan ibaret olmadığı çok kapsamlı bir sektör olduğu düşünüldüğünde Trabzon’un önemi bir daha öne çıkmaktadır.
Trabzon sağlık turizmi etkinlikleri için önemli bir bölgedir. Başta depresyon olmak üzere psikiyatri alanında dünyanın en önemli bir tedavi merkezi olabilir. Dünya nüfusunun hızla yaşlandığı, özellikle gelişmiş batı ülkelerinde % 20’leri geçen yaşlı nüfusa ömrünün sonunda ikinci baharını yaşatacak yegane bölge Trabzon’un yaylaları ve tabiatıdır. Trabzon’da kurulacak birkaç tane yaşlı köyü tarımsal etkinlikler, kültürel geziler ve denizle birleştirildiğinde dünyaca ünlü eşi ve benzeri olmayan bir sağlık turizmi olacaktır. Bu programlarda az sayıda hekime ve sağlık insan gücüne ihtiyaç vardır. Daha ziyade sağlık dışı personele ihtiyaç vardır.

Trabzon sağlık turizminde hedef dünyaca ünlü rehabilitasyon merkezi olmak veya yaşlı ve engelli köyleri oluşturmak olmalıdır. Ayrıca Trabzon’da yüksek tıbbi teknolojiyi kullanan bir konsept geliştirebilir. Dünyaca ünlü kanser merkezi olabilir. Karadeniz turları yapacak Trabzon’da iki gün kalacak turistlere sağlık taraması(check-up) eklenecek bir sağlık turları düzenlenebilir. Kişiler hem tatilini yapar hem de bir günlük hastanedeki tetkik ve tahlil ve muayeneleri içeren bir sağlık tarama programına tabi tutulup sağlığına bir zaman ayırabilir, bölgenin sağlık sistemini yakından tanımış olur. Bu tür sağlık turları sağlık turizminde lider konumdaki Hindistan’da, Malezya’da ve Kosta Rica’da yaygın olarak uygulanmaktadır. Bir haftalık tatil ve Karadeniz turlarında sağlık taraması da ‘bizden bedava’ kampanyası başlatılabilir. Bu kişilerin ileri tedaviyi gerektirecek hastalar tespit edilmesi halinde ayrıca ücret karşılığında sağlık hizmeti sunulacaktır.

Kısacası Trabzon’da birçok sağlık turizmi çeşidi geliştirilebilir ve bunlar arasında entegrasyon sağlanabilir. Bu konu ”Trabzon’da Sağlık Turizminin Entegrasyonu” adı ile ayrı bir çalışma konusu olmalı ve bununla ilgili araştırmalar yapılmalıdır. Sağlık turizmi denince her kesimin aklına Trabzon gelmelidir.
Yeter ki şu pandemi dönemi bir atlatılsın...

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.