Trabzon bir asırdır demiryolu bekliyor

Trabzon bir asırdır demiryolu bekliyor

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın Plan ve Bütçe görüşmelerinde Trabzon’un ulaşım sorunlarına dikkat çekti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve bakanlık bürokratlarının da hazır bulunduğu toplantıda Kaya, şu konulara değindi:

DEMİRYOLU BEKLİYORUZ

“Daha önce Erzincan-Kelkit-Gümüşhane-Maçka-Trabzon olarak belirlenen ve Sayın Cumhurbaşkanı, bakanlar, AKP milletvekilleri ve AKP Trabzon il başkanı tarafından Trabzon'a müjde olarak sunulan ve hayırlı olsun denen Erzincan- Trabzon demiryolu güzergâhının değiştirildiği söylendi. Trabzon şehri bir asırdır bu demiryolunu bekliyor. Sayın Cumhurbaşkanı geçenlerde Samsun'da yaptığı konuşmada, ‘Anadolu bir baştan diğer başa demir ağlarla gerçek manada bizim dönemimizde örülmüştür’ ifadelerini kullandı. Trabzon, Rize, Artvin, Giresun, Gümüşhane, Anadolu değil mi? Buralarda 1 metre demiryolu yok, demir ağı yok. Erzincan-Kelkit-Gümüşhane-Torul-Maçka-Trabzon Demiryolu Hattı Projesinin son durumu nedir? Bu projeden vazgeçilerek güzergâhın kaydırılacağı iddiaları doğru mudur? Bu sorular aylardır Trabzon ve Gümüşhane’de tartışılıyor ve herkes merak içinde konunun netleşmesini bekliyor.”

GÜNEY ÇEVRE YOLUDUR

“Trabzon’un en önemli ihtiyacı nedir deseniz size demiryolu ve Güney Çevre Yolu derim. Trabzon’umuz doğu-batı aksına yani sahile sıkışmış durumdadır. Bu şehri güneye doğru büyütmekten başka çaremiz yok. Bu çare de Güney çevre yoludur. Kentimizin kangreni haline gelen trafik sorununun kalıcı çözümü için de Güney Çevre Yolu’nu olmazsa olmaz bir proje olarak görüyoruz. Bu proje 23 yıldır her seçimde Trabzon’a vaat ediliyor. Trabzon’a gelen tüm siyasetçiler bu projeyi konuşuyor. Ancak bir arpa boyu yol alınamıyor. Karadeniz’deki diğer iller güney çevre yolu sorununu çözdüler. Umut ediyorum ki Trabzon’un Güney Çevre Yolu konusu sizin döneminizde çözülür.”

AKÇAABAT-DÜZKÖY YOLU

“7 yıl önce yenileme ve düzenleme çalışmalarına başlanılan ve 2020 yılında bitirileceği söylenen Akçaabat-Düzköy karayolumuz hâlâ tamamlanamamıştır. Bu yolun bazı yerlerinde trafik tek şeride mahkûm durumdadır. İki büyük ilçemizi birbirine bağlayan bu yol aynı zamanda Trabzon’un en çok ziyaret edilen yaylalarımızdan Hıdırnebi, Haçkalıbaba ve Kayabaşı yaylalarımızın da güzergâhında bulunuyor. 22,5 km uzunluğundaki yolun, 7 yılda ancak 9 km’lik bölümü yapılabilmiştir. Yolumuzun bir an önce bitirilmesi konusunda yardımlarınızı rica ediyorum.”

KEMERKAYA TÜNELLERİ

“Daha önce iptal edildiği söylenen Kemerkaya ucube tünelleri var. Birkaç gün önce bu tünellerin Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından imar planlarına işlendiğini öğrendik. Daha önce iptal edildiği söylenmişti. Meslek odaları ve tüm Trabzon şehri 4-5 aydır bu konuyu konuşuyor ve yüksek sesle bu tünellere itiraz ediyordu. Bilimsel yaklaşımlarla görüşlerini aktaran herkesin ortak kanaati bu tünellerin buraya yapılmaması yönündeydi. Sizden rica ediyorum, Trabzon’a bu kötülüğün yapılmasına müsaade vermeyin. Ve son olarak Kanuni Bulvarı, Gölçayır, Düzyurt, Gözalan, Kutlugün, Çukurçayır kesimlerinde vatandaşlarımızı mağdur eden sorunların çözümü konusunda da yardımcı olmanızı rica ediyorum.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.