Tangocuların diyarı ARJANTİN

Tangocuların diyarı ARJANTİN

Peron, Evita, Maradona ve tangosu ile tanıdığımız Arjantin’in dünyaya açılan havalimanının, en az 15 sene geri kalmış gibi görünüşüne aldanmayın sakın.

BREZİLYA’DAN ARJANTİN’E

Dünyanın 8. en büyük ekonomisi hızla kalkınmakta olan – lakin tıpkı Türkiye gibi çalışan nüfusun % 63, Açlık Sınırı ile boğuşan ve bizle ilginç yakın benzerliği olan zengini çok zengin – hapishane tarzında, günlük hayattan – realitelerden kopmuş, özel korumalı yerlerde kendi aralarında ‘yapay’ olarak, faşire ve ‘diğer’ kesime ilgisiz yaşayanlar diyarı Brezilya’dan ayrılırken, hep yeni bilge dostum Roger Collet’in ‘sağ veya sol - tüm politikacılar his sömürücü demagog kan emicilerdir, bunların arasında ‘her köşe başına’ kilise açma sevdalısı olanların en tehlikelisi de asırlardır yerli ve fakir halkı emperyalistlere yem eden dindir’ dedikleri kulaklarımda çınladı.

Tıpkı Avrupa Birliği ülkelerinin çoğu gibi, Brezilya çıkışında da polis -gümrük yoktu, bileti check-in yaparken, bir sonraki ülkeye vize gerekli mi- şirket görevlisinin vazifesi. Lakin tüm Latin Amerika ülkelerinde keza Avrupa Birliği alanları hastalığı gibi, giriş ve çıkışlar illaki duty free mağazaların dar koridorlarından olmalı (lisanı olmayan - yolunu iyi bilemeyen, çokları gibi bende nerdeyse, tam bir alışveriş karmaşası yaşayanlar arasında uçağı kaçıracaktım).

 

BUENOS AİRES BİR HARİKA

Alıştığım için, son ana kadar ‘tılsım’ bozulmasın diye, önceden ‘hadi zamanında kalkıyoruz demeyi artık bıraktım. 5 saatlik rötardan sonra, gece yarısı uçakla yaklaşırken altımızda ışıl ışıl parıldayan Buenos Aires ‘temiz hava’ anlamlı pasta dilimleri gibi kesilmiş – aydınlatılmış deniz kenarındaki şehir, gerçekten harika görünüyordu. Uçakta yanımdaki Brezilyalı aileye değişik dilde birkaç şeyler sormaya çalıştım, lakin benden daha fazla Türk çıkınca, bende tek bildiğim Portekizce de ‘obrigado’ teşekkür ederim dedim.  Genelde İngiltere ile ‘Maldives – Falkland’ adaları ile savaşan, devlet kurucusu ‘Belgrano’ gemisinin batımında binlerce kayıp asker evlatları için hala devlet sarayının önünde protesto yapan anaları, Peron, Evita, Maradona ve tangosu ile tanıdığımız Arjantin’in dünyaya açılan havalimanının, en az 15 sene geri kalmış gibi görünüşüne aldanmayın sakın. Varışta, Allah göstermesin ülkede başınıza bir hal gelse ve/veya çıkışta hemen tanınmanız için herkesin parmak ve göz retina kaydını yapan pasaporttan geçişimiz sadece birkaç dakika sürdü, lakin gümrüklü alandan – sayısız duty free mağazalarının arasından manevra yapıp çıkmamız çok daha uzundu.

 

KARANLIKTA HAYAT DOLU!

Gece yarısıydı, bazen % 20’lere varan kur farkından korunma adına, illaki herhangi bir makineden kartımla ‘ücretsiz’ para çekmek için, otobüs görevlisine atm lerin yerini sorduğumda ‘gerek yok, otobüs ve taxi dahil kapınıza teslim ederiz – ödemeyi kredi kartı ile yapabilirsiniz’ diye cevap verince, sözde ailece uzun seneler birçok hava limanı dahil, yolcu naklinde güya bir şeyler bildiğimizi sanırdım. Gayet lüks bir düzende, İngilizce bilir elemanları ile ‘tienda leon’ firmasından, kredi kartı ile aldığım otel adresli 3 kupon biletin bir suretini bizi şehir merkezine götüren otobüs kaptanı aldı, aktarma yaptığımız yerde bekleyen keza kravatlı – lüks büyük kasa honda - taxi şöföfü ile uzun yıllar yaşadığım – hep beğendiğim Paris ten ‘çok daha’ güzel, dünyanın en geniş bulvarlı Buenos Aires şehrini boydan boya geçerken, gece yarısı ışıldayan vitrinleri, açık cafeleri ve soğuk olmasına rağmen dışardaki kalabalığı ve tüm sinerjisi ile ‘ben karanlıkta da hayat doluyum’ diye bağırıyordu. Küçük çantamı otel resepsiyonuna kadar getirdiğinde sürücüye bahşiş için ufak birkaç dolar aramaya kalktım, lakin protesto ederek utancından hemen ‘adios’ deyip kaçtı...

 

PARİS ONDA BİRİ OLAMAZ!

Seyahatlerimde artık asla önceden rezervasyon yaptırmıyorum. Çünkü gecikme veya karar değiştiğinde, kredi kartından tam ücreti ödeme zorunda kalıyorsunuz. Aksine, bir yere gittiğimizde ‘gece yarısı’ resepsiyon müdürü ile pazarlık edip % 60 indirim aldığına şahit olduğum bir Alman dostumun taktiği ile artık son ana kadar bekliyorum. Last minute.com ve/ya booking.com gibi sitelere girip ‘son dakika’ satılmayan odalar fırsatlarını değerlendiriyorum. Bu yolla yer bulduğum - çoğunluk çocuklu ailelerin kaldığı otel ‘congresso – senato’ binasının hemen arkasında. Nerde olursam olayım her gün 10 km hızlı yürüyüş alışkanlığımın, bu sabah temposu bozuldu. Ömer Faruk Demirkır’ın son Avrupa turumuzda, gördüğü sanatsal binalar için ‘bizdeki belediyecilere adam diyenin...’ misali, gerçekten Paris bu Amerikaların incisi denen – her bir caddesi ‘bulvar’ binaların tepelerindeki bin bir güzellikteki ‘cuppolo-kule’ ve dış cephe mimari estetiği, şaheser olan bu şehrin onda biri olamaz.

 

ZEVKLİ PASAJLAR KRALLIĞI

Sürekli amcamın kızını ‘kaçırdın’ diye takıldığım, eski Milli futbolcu Numan Okumuş abimizin, sıkça beni gezmeye götürdüğü, o zamanlar sadece düzgün kıyafetle dolaşma mecburiyetli Beyoğlu’nda yabancı eşya satan ‘fitaş’ benzeri birkaç butiğin olduğu yerlere ‘pasaj’ denirdi. Lakin, düne dek biraz futbol ve Beyaz Sarayda devlet başkanlarına ders veren Metin Yazır ve Türkiye dans sporları başkanı Tolgahan dostlar ile aşina olduğum ‘tango’ diyarı Arjantin ve ‘Washington - Vatikan’ gibi, devlet içinde ayrı yönetim hakkına sahip ‘özel statülü başşehri’ Buenos Aires aslında, bizim ‘ruhsuz’ avm soytarılarını utandıracak derecede zevkli pasajlar krallığı. Küçük esnafın işi kaybolmasın diye tıpkı Brezilya’daki gibi ‘avm yasak’ yerine her caddede, müşteri içeriye girdiğinde ‘ne istediğini ve kaç ölçü uyar’ hesabını önceden yapabilen butiklerdeki görevliler, avm’lerdeki ‘bana ne’ diyen maaşlıların aksine - hizmete hazır bir tezgahtara, sadece adres sormak istedim, nerdeyse bana bir valiz satacaktı.

 

HER BİNADA BİR BAYRAK!

Bize göre yazın ortası, güney yarım kürede ‘kış’ soğuğu ile üşüdüm. Fazla ağırlık olmasın diye, çoğunluk microfiber veya polar giysilerime, bu kez tarihinin ‘en soğuk’ kışını yaşayan şehir bana keza eldiven bile aldırttı. Elime geçirdiğim harita ile turist ofisine doğru giderken, hakikaten ‘milli’ duyguları bu denli yüksek olabileceğini hiç tahmin etmediğim ülkenin, nerdeyse her binasında bayrak vardır. 24 saatlik ulaşım ve müzeler pasosu ve gece programını satın aldıktan sonra ‘tango revüde’ aynı masada eşi ile gelmiş birine ‘acaba Brezilya’dan sonra buraya da uğrayacak Papa için mi, her taraf bayrak dolu?’ diye sorduğumda, sonradan büyük babasının ‘Antartikayı keşfeden Uruguay’ gemisi kaptanı, kendisi ise ‘dünyanın en büyük ve atlantiği en hızlı geçen’ 3 direk– 300 kişilik arjantin donanma eğitim yelkenlisinin baş doktoru olduğunu, öğrendiğim, yeni dostum ‘Paulo’ tıpkı Akif’in ‘uğrunda ölünülecek toprak vatan’ misali bana; ‘milletleri millet yapan bayraktır’ deyince bizde çoğu değerler gibi nerdeyse rozetini bile takmanın yasak olduğu bayrak öykülerini hatırladım.

Gazete sayfası için tıklayınız..

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.