TAKADEMİ  Hedef Büyüttü

TAKADEMİ Hedef Büyüttü

Kısa adı TAKADEMİ olan Trabzon Sivil Toplum Kuruluşları Akademisi, STK olma sorumluluğu kapsamında Trabzon ve Trabzonluları ilgilendiren konulara eğiliyor.

TAKADEMİ Başkan Vekili Hüseyin Ayaz, “Hedefimiz ülkemizde ve yurt dışında Trabzonluluk misyonu taşıyan STK’larla birlikte; bilim, sosyal, kültür, tarih ve ekonomi alanında Trabzon’un tanınırlığını ve bilinirliğini çok daha yukarılara taşıyacak projeleri uygulamaya koymaktır” dedi.

Bu Kapsamda; TAKADEMİ olarak yapılanları anlatan Hüseyin Ayaz, “Trabzon-Kahramanmaraş kardeşliği protokolsüz bir kardeşlik olduğu için bunun protokole dönüştürülmesi gerekliliği için resmi başvuruda bulunduk. Maraş-Trabzon yakınlaşması; Kurtuluş Savaşında Sütçü İmamın Fransızlara karşı başlatmış olduğu Kuvayi Milliye hareketinin Trabzon’da büyük yankı bulması ve Belediye Meclisinin Kahramanmaraş’ı resen kardeş ilan ederek en önemli caddesine Maraş Caddesi adını vermesiyle pekişmiştir. Trabzonlu hemşerimiz TBMM eski başkanı Necmettin Karaduman’ın 1966-1970 yılları arasında yapmış olduğu Kahramanmaraş Valiliğinde göstermiş olduğu başarı ve halkla olan bağı nedeniyle Kahramanmaraş Belediye Meclisi şehrin en önemli caddesine Trabzon Caddesi ismini vermiştir. Bu ve bunun gibi daha nice samimi ilişkileri olan bu iki kardeş şehrin resmi bir kardeşlik protokolü yok” dedi.

FETİH TARİHİ

Trabzon’un gerçek Fetih Tarihinin 15 Ağustos 1461 olduğunun altını çizen Hüseyin Ayaz, “Bu amaçla 26 Ekim 2017 tarihinde KTÜ’de Trabzon’un Fethi ve Fethin Tarihi Meselesi konulu panel düzenledik. Panele katılan tarihçilerimiz; Prof.Dr. Kenan İnan, Prof. Dr. Feridun Emecen ve Yrd. Doç. Dr. M.Hanefi Bostan, Türk Tarih Kurumunu temsil eden Prof. Dr. Mehmet Ali Çakmak, tarafından görüşülüp tartışılarak belgelere dayalı olarak Trabzon’un fethinin 15 Ağustos 1461 olduğu yeniden tescillendi. Söz konusu panel sonunda, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Trabzon’un Fetih tarihinin 15 Ağustos 1461 Cumartesi günü olduğunu ve yıl dönümü kutlamalarının bundan böyle gününde kutlanılmasını sağlamak amacıyla Panel Sonuçlarının Tescil için Türk Tarih Kurumuna bildirileceğini beyan etmiş ve basın önünde söz vermişti. TAKADEMİ olarak bunun takipçiliğini devam ettirerek yanlışın düzeltilmesi için Büyükşehir Belediyesine talebimizi ilettik” diye konuştu.

HATAY’DA ORMAN

Trabzon STK’ları olarak orman yangınlarına maruz kalan Hatay’da yetkililerce gösterilecek alanda fidan dikerek “Trabzon Sivil Toplum Kuruluşları Hatıra Ormanı” oluşturmak istediklerini ve girişimlerde bulunduklarını kaydeden Hüseyin Ayaz, Karadeniz’i istila eden ve vampir kelebek diye nitelendirilen zararlıyla mücadele için çalışma içine girdiklerini Aralık ayında da yeni projelerle çalışmalarını devam ettireceklerini kaydetti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.