Tahakküm ve Vesayet Altındaki Müslümanlar Üzerine…

   Araştırmacı-Yazar Atasoy Müftüoğlu "Tarihin Taşrasında Yaşamak" isimli kitabında şu ifadelere yer verir:
“İslam dünyası toplumları-kültürleri,  tarihin özellikle son iki yüzyılını,  modern ontolojik ve ideolojik meşruiyet sisteminden aşağılanarak dışlanmak suretiyle geçirdiler. Modern-seküler dünya ontolojik ve ideolojik meşruiyet tekelini elinde tuttuğu için,  İslam dünyası toplumları seküler anlamda bir tahakküm ve vesayete maruz bırakıldılar.”
Ne kadar da gerçekçi ifadeler. Müslümanlar son 3-4 yüzyıldır tarihte tatil yapıyorlar. Tembellik,  atalet,  vurdumduymazlık, beceriksizlik,  iş görmezlik,  geri kalmışlık karakteristik özelliğimiz oldu. Batı,  Avrupa ve Amerika askeri,  siyasi,  ekonomik,  teknolojik vb. her alanda büyük bir gelişme ve bize karşı üstünlük gösterirken,  biz Müslümanlar çaresizlik içerisinde Batı'nın dünyaya hakim olmasını izledik. Hal böyle olunca onlar tarafından aşağılandık,  tarihin dışarısına itildik. Artık tarihi Batı yapıyor biz o tarihi yaşıyoruz,  yaşamaya devam ediyoruz. Müslümanlar açısından bu gidişatı tersine çevirecek en ufak bir umut ışığı dahi göremiyoruz.

İslam alemi Batı'nın tahakkümü ve vesayeti altında inim inliyor. "Şimdi"nin tarihine nüfuz edemeyen,  şimdinin tarihine etki edemeyen,  geçmişte yaşayan bir kültür ve anlayışa sahibiz. Farkında olmamız gereken ise 'Şimdi'yi dönüştüremeyen,  şimdiyi etkileyemeyen bir geçmişte yaşamanın zilletten başka bir şey olmadığıdır.
Artık Müslümanlar kapitalist-liberal -seküler kaygılar ve ilişki biçimleriyle haşır neşir vaziyette olduğu için İslami varoluşumuzun ne ölçüde tahrip olduğunun farkına varamıyor.
Arakan'da,  Filistin'de,  Doğu Türkistan'da işkence gören,  inim inim inleyen,  öldürülen Müslümanların ezilmişliği,  aşağılanması karşısında İslam dünyasının çaresiz,  duyarsız,  etkisiz kalması bu İslami varoluşumuzun ne ölçüde tahrip olduğunun temel göstergeleri sayılabilir.
Atasoy Müftüoğlu'nun dediği gibi Tarihin Taşrasında Yaşamak böyle bir sonuç ortaya çıkarıyor olsa gerek...


Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.