Sosyal Medya düzenlemesi  özgürlük kısıtlaması değil!

Sosyal Medya düzenlemesi özgürlük kısıtlaması değil!

AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, çalışmaları başlayan sosyal medya düzenlemesinin bir özgürlük kısıtlaması olmadığını belirterek, “Bunun adı insanların hukukunu korumak” dedi.

Salih Cora, Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın dördüncü kez baba olmasının sevincini sosyal medyada paylaştığını hatırlatarak, “Biz o paylaşımın altına yapılan incitici yorumları, hakaret içeren paylaşımları yapanları esefle kınıyoruz, lanetliyoruz. Bu şunu göstermektedir ki sosyal medya sorumsuz bir kişiler tarafından algı operasyonlarına alet edilmekte ve insanların kişisel saygınlığını hedef almaktadır. İnsanların onur ve saygınlığını zedelemektedir. İnsanlar itibar suikastlarına maruz kalınan durumla karşı karşıya kalıyor. Sosyal medya böyle bir mecra haline geldi. Sosyal medya  sorumsuz bir mecra olmamalıdır” diye konuştu.  

DÜZENLEME YAPILMALI

Kesinlikle sosyal medyada düzenleme yapılması gerektiğini kaydeden Milletvekili Cora, “Sosyal medyanın herkesin klavye kahramanlığı yaptığı, herkesin aklına geldiğini aklına geldiği gibi söylediği yer haline gelmemesi gerekiyor. Sosyal medyada birçok kişi söylemek istediği ancak söylemediği sözün efendisi oluyorsa söylediği sözün de yarın öbür gün hukuk karşısında etkili olabileceği bir durum oluşması gerekiyor. Bu bir özgürlük kısıtlama değildir. Bu bir hukuki bir düzenlemedir. İnsanların hukukunu korumaktır. Kesinlikle kısıtlama değildir. Açık söyleyeyim. Ben hatırlarsanız Trabzonspor ile alakalı bir paylaşım yaptığımda Fenerbahçe camiasından 50 bin kişi tarafından linç edildim. İnsanlar doğrusunu yanlışını öğrenene kadar algı oluşturuluyor. Bu kadar acımasız, vicdansız bir yaklaşım karşısında ilgililerin sorumsuzca ve fütursuzca davranmaya yine devam etmelerinin önünde bir engel olması lazım. Her gün biri seçilecek hedef yapılacak itibarı yok edilecek. Böyle bir şey olabilir mi? Bugün bizim başımıza gelmişse, yarın başkasının başına gelir. Dolayısıyla sosyal medyada kesinlikle hukuki düzenleme olmalıdır. Kimin hangi mesajı yakalanırsa o kişinin istenildiğinde açık kimlik bilgilerine ulaşılabilmelidir. Hukuk karşısına talep edildiğinde hukuk karşısında hesap verilebilirliğinin ölçülebilir olması ve netleştirilebilir, belirlenebilir olması gerekiyor. Bu önemli bir düzenlemedir geç kalınmıştır” ifadelerine yer verdi.

Cora yaptığı açıklamada, “Sosyal medyada ailenizle fotoğraf paylaşıyorsunuz alakasız ismini öğrenemediğini,  adı sahte olan bir kişi sizin aile fotoğrafınıza hakaret ediyor ve siz çaresiz kalıyorsunuz. Böyle bir durum kabul edilemez. Bu bir özgürlük alanı değildir. Böyle bir özgürlük olmaz. Herkesin hukukuna saygı duyarak kendini ifade edebilme yeteneğidir özgürlük” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.