SABIRLI OLURSAK BAŞARACAĞIZ  "GAZA GELMEYELİM"

SABIRLI OLURSAK BAŞARACAĞIZ "GAZA GELMEYELİM"

Trabzon iş ve spor dünyasının sevilen siması Şener Yavuz ile gündemi değerlendirdik…

Mütevazı kişiliği, 50 yılı aşkın çalışma hayatındaki performansı, Trabzonspor’da iki dönem başarılı yöneticiliği ve mükemmel diksiyonu ile bir dönem Trabzonspor’un basın sözcülüğünü de yapan YAVUZ CAM patronlarından Şener Yavuz, Kuzey Ekspres’e koronavirüs sürecinde yaşanan ekonomik gelişmeleri ve Trabzonspor’un şampiyonluk yarışını değerlendirdi.

ycs.jpg

Trabzon’da kurulan ilk fabrika olan Yavuz Cam Sanayi’nin hem emekçisi, hem de yönetim kurulu üyesi Şener Yavuz 1960 doğumlu. Doğma büyüme Trabzonlu ve bir Trabzon sevdalısı. Gittiği her yerde gerek işi gerekse spor camiasındaki duruşu ile Trabzon’u ve Trabzonspor’u en iyi şekilde temsil eden bir iş insanı. Evli ve avukat bir kız babası. Trabzon’da iş dünyasının önemli simalarından Şener Yavuz ile hoş bir söyleşi gerçekleştirdik.

 GENÇLER ÖZENLİ OLSUN

-Koranavirüs ve pandemi döneminin; sektörü, bölge ve Trabzon ticaretini nasıl etkilediğinden bahseder misiniz?

“Pandemi dünya ve ülkemiz için çok büyük bir tehlike. Dolayısıyla bizler de Sağlık Bakanlığımızın işaret ettiği şekilde tedbirlerimizi aldık. Allah tekrar böyle bir şeyi göstermesin. Bu yaşıma geldim ilk defa böyle bir durumla karşılaşıyorum. Biz tedbirlerimizi aile bazından önce şirket bazında aldık. Fabrikamızda çalışanların makine mesafeleri zaten uzak ama yine de dezenfektan, maske ve siperliklerle tedbirlerimizi aldık. Aile olarak da tabi ki bu kurallar çerçevesinde hareket ediyoruz. Şükürler olsun fabrikada çalışan personelimizle de ailemizle de ilgili bir sıkıntı çıkmadı. Aman, tüm vatandaşlarımıza çağrımdır; bu işi bir anda terkedip rehavete düşmesinler. Maske takımına özen göstersinler. Özellikle gençlerin daha ehemmiyetli davranmaları gerek. Çok rahat hareket ediyorlar. Taşıyıcı olabileceklerini ve evlerinde bulunan insanlara bulaştırabileceklerini düşünmüyorlar.”

ycs3.jpg

ÇARKLAR DÖNMEYE BAŞLADI

"Ticari olarak pandemi sürecinden ilk üç ay çok etkilendik. Son bir aydır peyderpey işlerimiz açılmaya başladı ve çark dönmeye başladı. Ancak bu zaman zarfında başkaları gibi yapmadık. Hiçbir işçimizi işten çıkarmadık. Hatta zaman zaman işçi bile kattık. Cepten yediğimiz halde bunları yaptık. Çünkü biz 52 yıllık bir müesseseyiz. Hayatımız boyunca kendi isteği dışında olmayan bir personelimizi işten çıkarmadık. Sahip çıktık ve bundan sonra da sahip çıkmaya devam edeceğiz.”

 

EKONOMİK AÇIDAN YORDU!

-Özellikle inşaat sektörü ile yakın iş birliği içinde çalışıyorsunuz. İnşaat sektöründeki durulma talepte azalmaya neden oldu mu?

“Elbette. Pandemi boyunca ilk üç aylık sürede büyük bir azalma oldu. Hemen hemen çarklar hiç dönmüyordu. Organize sanayide bizden çok daha büyük kuruluşlar olsa da bizim kullandığımız makineler her kuruluşun makinelerinden çok daha pahalı. Demirbaş olan makinelerimiz bize çok büyük maliyetler getiriyor. Dolayısıyla bunların işlemeyişi bizi ekonomik açıdan yordu. Ancak son bir aydır inşaat sektöründe hızlı bir ivmelenme söz konusu. Bölgenin ticari faaliyetleri inşaat olayında tekrar hareket kazanmış durumda.

TURİZMDE SIKINTILI DÖNEM

-Bölgeyi ve Trabzon’u ekonomik açıdan kalkındıracak olan nedir?

“Bu en başta turizm ile sağlanmalı ki zaten hali hazırda Trabzon’un ekonomisini turizm etkiliyor. Yatırımlar da hep buna yönelik olarak bir önceki seneden bu alana yapıldı. Bu süreçte de en büyük sıkıntıyı da sanırım onlar çekiyor ve görünüşe bakılırsa da bu yaz sıkıntı çekmeye devam edecekler maalesef. Bizim iş kolu olarak bunların hepsinden şanslı olduğumuzu söylemem gerek.”

 

OSB SAHİL GÜZERGAHINDA OLMALI

-Sanayi alanları olarak ne gibi yatırımlar nereler yönlendirilerek yapılmalı?

ycs2.jpg

“Lokasyon olarak baktığımızda ülkenin en uzak yerlerinden biri Trabzon. Bu yüzden girdi çıktılar burada çok pahalı. Bizim işimizde de bu böyle. Trabzon’da sanayinin gelişebilmesi için öncelikle uygun sanayi bölgelerinin yapılması gerek. Mesela Akçaabat Şinik’te arsa tesisatı yapıldı ama bana göre çok uzak ve çok yüksek bir yerde. Sahil kesiminde devletin uygun arsalar bulup bize de bunları tahsis etmesi lazım. Düşünün bir Şinik’te tesisiniz var nakliye buradan gidip gelecek işçinizi buradan sevk edeceksiniz ve müşteriniz de size ulaşmak için bu güzergahı kullanacak. Bana son derece uzak bir ihtimal geliyor. Yani ben orada tutup da yatırım yapmam. Ama sahilde devlet bir organize sanayi bölgesi yaptığı zaman kesinlikle ilk müşterisi ben olurum ve istediği tarihte fabrikayı kurar istihdamı da sağlarım. Bundan başka şuan mevcut organize sanayi bölgesindeki yerlerimiz bize yetmemekte. Dışarıdan özellikle sahil kesiminden kendi çabamızla ileride burada tesisler kurabilmek adına arsalar toplamaya çalışıyoruz. Maalesef bu kendi imkanlarımızla ve devletin bu hususta bize bir katkısı yok ama olmasını isteriz. Şuan da Arsin’de sahile yakın bir kesimde 4-5 bin metre karelik bir alanı kendi çabamızla tesis ettik. Burada bünyemizi genişletmeye çalışacağız. Kısmet olurda pandemi dönemini atlatırsak da buranı yatırımına başlayacağız.”

MAALESEF KREDİ ALAMADIK

- Devletin pandemi sürecinde yatırımcılara verdiği teşvik ve kredilerden yararlandınız mı? Bu devlet desteklerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

“Geçmiş yıllarda yaklaşık on yıl öncesine kadar devlet bizi bu gibi teşviklerden yararlandırdı. KOSGEB olsun diğer kuruluşlar olsun Trabzon’da verdiği şartları da birinci sırada yerine getiren bir kuruluş oldu Yavuz Cam Sanayi. Fakat son yıllarda ne olduysa ne kadar müracaat ettiysek bize kredi çıkmadı. Korona süreci de buna dahil. Biz de bu desteklerden yararlanmak isteriz ancak nasıl nereye gidiyor, kim yararlanıyor bir fikrim yok. Destekleri yerinde buluyorum. Bugün verseler bugün alıp yeni makinalar alır, yeni istihdamlar sağlarım.”

SABIRLA ŞAMPİYON OLACAĞIZ

-Trabzonspor’un hem basın sözcüsü hem eski bir yöneticisi hem de divan üyesi olarak Trabzonspor’un son maçın ardından şampiyonluk yarışını değerlendirir misin?

“Bence Trabzonspor hala yarıştan düşmedi. Bu sene hakikatten Trabzonspor’la gurur duyuyoruz. Gerçekten başta başkanımız sporcular ve teknik heyet olmak üzere sadece bizi değil tüm Türkiye’yi ve hatta dışarıdan takip eden futbolseverleri mutlu ediyor. Şampiyonluk uzun bir süreç ve biraz sabırlı olmak lazım. Geçmişte kaybettiğimiz şampiyonlukların bir kısmına baktığımızda hakem etkenleri benim dönemimde dahi oldu. Bu da demek oluyor ki biz bu hakemleri de yeneceğiz. Bunun dışında Alanyaspor’la oynanan maç sonu nahoş olaylar oldu. Başkanımız da bunun özrünü basından yaptı. İnsanlar bizi kendilerine çekip sinir sistemimizi bozup bizden faydalanmaya çalışıyorlar. Karadenizlilerin de tabir yerindeyse zembereği çok kısadır başkan ve yönetici arkadaşlarımı haklı buluyorum ama bu olaylar olmasa daha iyi olurdu. Çünkü bu bundan sonra da yaşanabilecek olaylar. Önümüzde 5-6 maçlık bir süreç var belki yine puan kaybedebiliriz ama bunların çok iyi takibini yapmamız gerekli ve strese girmeden teknik heyetimizle, sporcumuzla, başkanımızla ve taraftarımızla bu işin altından kalkabileceğimizi düşünüyorum. Geçmişte son gülen hiç olamadık ama bu yıl bu takımın bu yönetimin bu hocanın bu işi başarabileceğinden eminim.”

YÖNETİMİN DESTEKÇİSİYİM

-Mevcut Trabzonspor yönetimini nasıl değerlendirişiniz?

“Başkan Ağaoğlu ve yönetimini beğeniyorum. Özellikle yönetim içinde genç arkadaşlarımız var. Çok beğendiğim Ertuğrul Doğan’ı takdir ediyorum. Trabzonspor’un böyle yöneticilere her zaman ihtiyacı var. Başkanımız da görevini en iyi şekilde yapıyor. Benim camiaya yapabileceğim tek şey destek olmak. Arkalarındayım ve her zaman da desteğimi sürdüreceğimi söylemek isterim.

CEZA ALACAK AÇIK YOK!

-UEFA’nın Trabzonspor’a verdiği cezayı basıl değerlendiriyorsunuz. Gerçekten bu kriterler yerine getirilmedi mi? Haklı bir ceza mıydı?

“UEFA’nın aldığı kararları bir hukukçu gözüyle değerlendirmek gerek. İnce nüanslar var ve hukukçu olmadığım için haklılık payını bilemiyorum. UEFA’nın Trabzonspor için öne sürdüğü tüm kıstasları Trabzonspor yerine getirdi. Ancak UEFA öyle şeyleri içinde kurcalıyor ki mesela şirketten borç alamaz, yönetici borç para veremez gibi… Ancak Türkiye’deki spor kulüpleri ne kadar şirket olsalar dernekler kanununa göre yönetiliyor. Dolayısıyla bizim düşündüklerimizle onların düşündükleri farklı. Ben buradan bir şey çıkacağını zannetmiyorum. Çünkü bunların küçük yaptırım taleplerinden ibaret olduğu düşüncesindeyim. Trabzonspor men cezası alacak hiçbir açığı yok. Bugün bakıldığında kulüp UEFA’nın tüm transfer koşullarını yerine getirmekle kalmadı üstüne kâra geçiş durumda. Ceza alacağımızı düşünmüyorum ancak TFF’nin Trabzonspor’u desteğini sürdürmesi gerek eğer desteğini çekerse sıkıntı çekeriz.”

GAZA GELMEYELİM

“Geçmişten günümüze Trabzonspor’un önü hep kesilmeye çalışıldı ancak bizim bu gaza gelmememiz lazım. Biz futbolumuzu çıkıp oynamalıyız. Taraftar olarak da desteklerimizi sürdürmeliyiz. Bu günlerde bir takım şanssız sakatlıklar yaşasalar da oyuncularımız çok iyi oynuyor. Ben onlara güveniyorum. Kupayı zaten bizim olarak görüyorum ve bundan sonra puan kaybedeceğimizi de düşünmüyorum.”

-Son olarak Trabzonspor camiasına ne söylemek istersiniz?

“Maçlar seyircisiz oynansa da rakip takımın yönetici ve personellerinin tepkilerinin verdiği olumsuzluklar bizi galeyana getirmemeli. Kulak arkası yapalım ve sağduyulu olalım. Mümkünse bunu sokakta da yapalım. Keskin sirke küpüne zarar derler ne yaparsak kulübümüze zarar vermiş oluruz. Bu tüm Trabzonsporluların yöneticisinden taraftarına kadar yapması gereken bir şey. Kendimizi sakin tutuğumuz sürece göreceksiniz şampiyonluk da gelecek.”

Röportaj:Tuğba HARPUTOĞLU

 

 

 

 

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.