Reşadiye Kavşağı  Oradan Kalkacak!

Reşadiye Kavşağı Oradan Kalkacak!

Trabzon kamuoyunun yüksek sesle itirazları ve tepkilere rağmen dönemin Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun yaptırdığı Reşadiye Kavşağı Köprülü Geçişinın kaldırılması için çalışma başlatıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Vali İsmail Ustaoğlu ve AK Parti Milletvekilleri ile birlikte özellikle şehrin ulaşım ve trafik sorunlarının çözümü noktasında Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na geçtiğimiz hafta içinde ziyarette bulunmuştu. Başkan Zorluoğlu görüşmelere ilişkin detaylı açıklamalarda bulundu ve yıllardır tartışma konusu olan Reşadiye Kavşağına ilişkin müjdeli bir haber de verdi.

ŞEHİR İÇİ TRAFİK RAHATLAYACAK
Başkan Zorluoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve TOKİ Başkanı Ömer Bulut ile yapılan toplantılarda görüşülen konuları değerlendirdi. Bakan Karaismailoğlu ile gerçekleştirilen toplantıda Trabzon için büyük bir ihtiyaç olan Trabzon Sahil Yolu Maçka Bağlantısı Projesi ve Akçaabat Çevre Yolu Projesi üzerinde durulduğunu belirten Başkan Zorluoğlu, projelerle, yaz aylarında turistlerin de gelmesiyle artan şehir içi trafiğin rahatlayacağını söyledi.

Kanuni Bulvarı çalışmaları ile ilgili de açıklamalarda bulunan Başkan Zorluoğlu, "Kanuni Bulvarı'nın Değirmendere'ye bağlanmasıyla sahil yolunun trafiğini azaltmak amaçlanıyor" dedi.
HEDEF İLK KAZMANIN VURULMASI
Trabzon için önemli bir proje olan Akçaabat Çevre Yolu ile ilgili de bilgi veren Başkan Zorluoğlu, “Akçaabat Çevre Yolu Projesi’ne kısa süre içerisinde başlanacak. Trabzon için gerçekten çok önemli proje. Bakanlığımız tarafından çok titiz bir şekilde, viyadük ve tünel kombinasyonu ile hazırlanan proje, Trabzon’un trafik yükünü hafifletecek. Projeyi Sayın Bakanımızla birlikte detayları ile görüştük. En kısa sürede ilk kazmanın vurulması planlanıyor” şeklinde konuştu.
DEĞİRMENDERE - ÇUKURÇAYIR
Nüfus yoğunluğu fazla olan Çukurçayır ve Boztepe mahallelerinin ulaşım konusunun da masaya yatırıldığını dile getiren Başkan Zorluoğlu, “Yomra istikametinden gelen araçların şehir içi trafiğine girmeden Boztepe ve Çukurçayır’a gidebilmesi için bağlantı yolları yapılacak. Çalışma tamamlandığında vatandaşlarımız daha güvenli ve konforlu bir seyahat imkanına sahip olacak” diye konuştu.resadiye-2.jpg
REŞADİYE KAVŞAĞI İÇİN ÇALIŞMA
Trabzon’da birçok kesim tarafından eleştirilen Reşadiye kavşağı ile ilgili de görüşüldüğünü belirten Murat Zorluoğlu, “Göreve geldiğimiz günden itibaren Reşadiye kavşağının şehrin silüetini bozduğu ve tarihi surların önünü kestiği yönünde vatandaşlardan, meslek odalarından ve sivil toplum kuruluşlarından zaman zaman şikayetler aldık. Şehrimizin dinamikleri, milletvekillerimiz ve siyasiler de bu kavşağın çok da uygun olmadığı yönünde itirazlarını kamuoyunda dile getiriyor. Ben de değerlendirdiğimde şehrin silüetine ciddi zarar verdiğini, trafik ve ulaşım anlamında arzu edilen kolaylığı sağlamadığını gördüm. Kaldırılıp orada hemzemin, akıllı kavşak yapılırsa, bence hem silüet bozukluğu ortadan kalkacak, hem de trafik ve ulaşım noktasında rahatlama olacak. Viyadükten geçen araç sayısı, yapılırken arzu edilen araç sayısının altında kaldı. O nedenle biz buranın kaldırılması noktasında çalışma yürütüyoruz. Konu ile ilgili Bakanlığımızla görüşmelere başladık. Netleşince gerekli açıklamayı yapacağız” dedi.
GÜLCEMAL’E DESTEK VERİLECEK
Toplantıda Gülcemal Projesi’nin de değerlendirildiğini dile getiren Başkan Zorluoğlu, “Sayın Bakanımıza proje ile ilgili tüm bilgilendirmeleri yaptık. Sağ olsun Gülcemal projesine destek olma noktasında çalışma yapacaklarını söyledi. Bakanımızla Trabzon’un ulaşım ve trafik sorununu rahatlatma noktasında gösterdiği yakın ilgi nedeniyle yürekten teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
ÇÖMLEKÇİ’DE KAMULAŞTIRMA
TOKİ Başkanı Ömer Bulut ile de bir araya geldiklerini vurgulayan Başkan Zorluoğlu, “TOKİ Başkanımızla yaptığımız görüşmede Çömlekçi Kentsel Dönüşüm Projesi’nin 1’inci etabının son durumunu değerlendirdik. Bununla birlikte 2’nci etabın projelendirilmesinin ve kamulaştırma işlemlerinin hızlandırılması hususunda da fikir birliğine vardık. Yine Zağnos Vadisi kentsel dönüşümü kapsamında Bahçecik Mehmet Akif Ersoy Camii çevresinde yıkım çalışmalarının devam ettiği alanda hayata geçirilecek olan projenin de son detaylarını görüşerek, en kısa zamanda yapım ihalesi hazırlıklarına başlanması hususunu karara bağladık” diye konuştu.
PAZARKAPI’DA YERALTI OTOPARKI
Pazarkapı Mahallesi için düşünülen çalışmalarla ilgili de bilgi veren Başkan Zorluoğlu, “Yaklaşık 3.7 hektarlık alanda yerinde tespit ve değerleme çalışmaları başlatılan Pazarkapı kentsel dönüşüm alanı ile ilgili şehrimize değer katacak, tarihi ve ticaret aksına uygun bir proje çalışmasının bir an önce başlatılması noktasında fikir birliğine vardık. Yine ağırlıklı olarak Tabakhane Vadisi rekreasyon alanı ve Pazarkapı ticaret bölgesine hitap edecek olan 150 araçlık yeraltı otoparkının yapım çalışmalarının bir an önce başlatılması hususunda mutabık kaldık” dedi.
MİLLET BAHÇESİ HİZMETE ALINACAK
Şehrin prestij projeleri arasında yer alan Ortahisar Millet Bahçesi ile ilgili de değerlendirmede bulunan Zorluoğlu, “Ortahisar Millet Bahçesi ile ilgili kamulaştırılması öngörülen yaklaşık 2 bin 800 metrekarelik alana ilişkin projelendirme çalışması ve yapımı ile ilgili detaylı bir görüşme gerçekleştirdik. Millet Bahçesi’nin en kısa sürede hizmete alınması noktasında fikir birliğine vardık” ifadelerini kullandı.
BALIKHANE HAYATA GEÇİRİLECEK
Trabzon’a yeni bir ‘Balıkhane’ kazandırmak istediklerini de vurgulayan Başkan Zorluoğlu, “Yapımı yüzde 70 oranında tamamlanan yaklaşık 2 bin 106 metrekare toplam inşaat alanına sahip 20 adet balıkçı dükkanları, 2 adet balık ekmek dükkanı ve 1 adet restoran birimlerini içeren yeni Balıkhane Projesi’nin hayata geçirilmesi ilgili tüm detaylar karar bağlandı” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.