Orta Mahalle’deki Ucubeye Tepki!

Orta Mahalle’deki Ucubeye Tepki!

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Akçaabat’ta tarihi Orta Mahalle Evlerinin silüetini bozan ve görüntü kirliliğine sebep olan yol ve istinat duvarı çalışmalarına tepki gösterdi.

Milletvekili Kaya, Akçaabat’taki Tarihi Orta Mahalle Evlerinin Trabzon’un en önemli turizm değerlerinden olduğuna dikkat çekerek; “Burası Trabzon'umuza ve Akçaabat'ımıza değer katan, izlemeye doyamadığımız harika bir yer. Ağaçların içinde birbirinden güzel, 100-150 yıllık tarihi evler bulunuyor. Burası Akçaabat’ımızla özdeşleşen bir marka değerimiz, önemli bir turizm merkezimiz. Dünyanın birçok ülkesinden, Arap coğrafyasından, Orta Doğu’dan yüzlerce insan; Ankara’dan, İstanbul’dan Türkiye’nin muhtelif yerlerinden binlerce insan sırf bu güzelliği görmek için burayı ziyaret ediyor. Fakat burada yapılan ucube bir yol inşaatı var ve bu yolun kenarına yapılan ucube bir duvar. Bu ucube ötesi duvar bölgenin silüetini ve doğal güzelliğini adeta katlediyor. Hangi akıl yaptı bu duvarı, kendinize gelin, bu güzelliklerimize bu değerlerimize yazık etmeyin” dedi.

HANGİ ANLAYIŞ YAPIYOR?

Orta Mahalle’deki yol ve duvar inşaatının bu tarihi değere ve doğal güzelliğe yakışmadığını belirten Kaya, “Orta Mahalle Evlerine baktığımız zaman, oradan geçen yol kenarına yapılan o duvar hemen dikkatleri çekiyor. Yolun bir kısmına taş duvar, bir kısmına perde beton ucube bir duvar yapılmış. Orada sözde bir istinat duvarı yapılıyor. Arazi eğimi belli, bu kadar yüksek bir duvara ne gerek var? Duvardan evler görünmüyor. O duvar 4,5 metre daha kısa yapılarak o güzelim Orta Mahalle silüeti bozulmayabilirdi. Duvarın bir kısmı beton bir kısmı taş, bu nasıl imalattır? Zemin uygun değilse bir karar verirsin duvarı betonsa beton taşsa taş yaparsın. Bu nasıl bir anlayıştır? Bu nasıl bir mühendisliktir? Bu nasıl bir çirkinliktir? Bu doğal ve tarihi güzelliğin içine böyle ucube bir duvar imalatını hangi akıl yapmıştır? Hangi akıl yapmaya devam etmektedir?” diye sordu.

TARİHİ DOKUYA UYMALI

 “Orta Mahalle’de gerçekleştirilen restorasyon ve çevre düzenleme çalışmaları parça parça değil bir bütün halinde planlanmalıdır” diyen CHP’li Kaya, “Orta Mahalle Evlerinin tarihi dokusuna ve doğal güzelliğine uygun bir şekilde yapılmalıdır. Trafo ve eski elektrik direkleri kaldırılmalı, havai hatlar ve elektrik telleri yer altına alınmalıdır. Silüeti bozan ucube duvar gereksiz yere çok yüksektir. 4,5 metre boyunun tıraşlanması gerekir” ifadelerini kullandı.

İNSANLIK MİRASIMIZDIR

Ahmet Kaya, “Buradaki evler, buranın doğal dokusu bizim çocuklarımıza, gelecek nesillere aktarmamız gereken ortak insanlık mirasımızdır. Tarihi ve turistik bölgelerdeki restorasyon ve çevre düzenlemesi çalışmaları, işi bilmeyen taşeron düzenin ‘yaptım oldu’ anlayışıyla yapılacak işler değildir. Bu çalışmaları işin ehli insanlar tarafından, akıl, bilim, proje ve tecrübe ile yürütmelidir. Bu işin sorumlularını ve yetkilileri göreve çağırıyor; bu yanlıştan bir an önce dönülmesini istiyoruz” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.