Mutlu Olacağım Sandım Ama Olmadı!

Mutlu Olacağım Sandım Ama Olmadı!

Güzel ilişkimiz olsun, bol paramız olsun, çok mutlu olacağız diye düşünürüz. Şöyle bir etrafımıza bakar, güzel bir ilişkisi olan ya da bol parası olup da mutsuz olan bir sürü insan olduğunu fark ederiz. Sonra da işin doğrusu nedir diye düşünüp dururuz?

Bence arzularımızdan vaz geçmemeliyiz. Bizi daha çok geliştirecek, daha ileriye götürecek ve herkese faydalı olacak şeyleri arzulamak güzeldir.

İsterseniz, asıl sıkıntının nerede olduğunu şöyle bir analiz edelim. Güzel ilişkimizin olmasını isteyebiliriz; bunda bir sorun yoktur.  Buradaki mutluluğu bozan şey; bir ilişkimiz olduğunda “Kız ya da erkek arkadaşım beni terk eder ise” tarzındaki düşüncelerdir. Çünkü bu düşünceler başladığında korku ortaya çıkar. Korku ortaya çıkınca da tek şey olur. O da “ mutsuzluk”. Kısaca ilişkide bizi mutsuz eden ilişkinin etrafında dolaşan düşünceler yani bakış açımızdır. Ama biz ne yaparız. Asıl suçlunun bizzat endişe ve korkuları yaratan düşüncelerimiz olduğunu aklımıza bile getirmeyiz. İşte bu hal literatürde  “cahillik” olarak bilinir. Cahilliğin zeki olup olmamakla ilgisi yoktur. Cahillik bakış açımızın nasıl olduğu ile ilgilidir.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.