İmamoğlu topu  90’a taktı!

İmamoğlu topu 90’a taktı!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, ezber bozmaya devam ediyor.

Ekrem Başkan, geçtiğimiz günlerde İngiltere’de müzayede de açık arttırma ile satılan Fatih Sultan Mehmet Han’ın, yağlıboya portresini 7.9 milyon liraya satın aldırdı.

Ünlü tarihçi İlber Ortaylı, İtalyan ressam Gentile’nin en önemli eserlerinden biri olan portre ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Ortaylı, tabloda Fatih Sultan Mehmet han’ın yanındaki kişinin Cem Sultan olduğunu söyledi. Ortaylı, Fatih’in Cem Sultan’ı kendisine yakın ve yetenekli bulduğunu belirtti. 26 Kasım 1480 tarihinde İtalyan ressam Gentilie Bellini’nin , en önemli resimleri arasında yed alan eserin eni 33.5, boyu ise 45.4 santim. Fatih sultan Mehmet, Bellini’yi fotoğrafını yaptırmak için 1479 yılında İstanbul7a davet etmiş, resmini yapmasına izin vermeden önce yeteneğinden emin olmak için farklı kişilerin resimlerini çizdirmiş, sonra da kendi portresini çizmesi için izin vermiş. İstanbul Büyükşehir belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi tartışmalarının yaşandığı bugünler, İstanbul’u fetheden Fatih’in yağlı boya resmini Büyükşehir Belediyesi adına alması, özellikle Osmanlıcılar ve siyasi İslamcılar arasında şok etkisi yarattı. İmamoğlu, Fatih’in portresini Büyükşehir Belediyesi adına satın alması ve muhtemelen bu eseri ilerleyen günlerde Ayasofya’ya asacak olmasını yorumlayan siyasetçiler, Başkan İmamoğlu’nun bu hamle ile iktidara da gol attığı ve topu tam 90’a taktığı görüşünde birleştiler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum