GÖRÜYORSAN “UYUMUYORSUN” DEMEKTİR

Bir kurban bayramını daha geride bıraktık.

Kimine göre doğru, kimine göre yanlış olan kurban kesme, yardımlaşması, bayramlaşması ile bitti. Allah tekrarını nasip etsin.

Bu bayram dostlarımızın davetini kırmayarak üç günlüğüne İzmir’e gittik. İkramlar, dostluklar, sohbetler her şeyi ile tadı damağımızda kaldı.

Arabanın DJ bu sefer ben oldum. Tam not aldım. Yolculukların değeri birlikteyken güzeldir. Oğlumuz bizimle gelmedi ama onun müziklerini dinledik. Sanki zamanımız yine birlikte geçti.  Rammstein dinledik. Oğlum iyi bir bateristtir. O yüzden sert müzikler dinliyor. Genellikle de Rock gruplarını dinliyor. Haliyle bizde dinliyoruz ve beğeniyoruz. Rammstein hiç dinlediniz mi bilmiyorum?

Alman bir grup. Onlar biraz politik bir grup. Şarkı sözlerini, sosyal konulardan seçiyorlar ve çok tartışmalı bir grup.

İyi müzik yapıyorlar. Sözleri Almanca olan besteleri çok fazla mesaj taşıyor.

Nasıl ki, bir ürünün paketi gösterişli değilse o ürünü satma şansınız yoktur bu gurupta janjanlı bir grup işte!

Bizde bir şarkı ne kadar güzel olursa olsun, ne kadar ruhuna duygularına dokunursa dokunsan mutlaka iddialı bir klip olması gerekir ki hafızalarda kalsın düşüncesi vardır.

Oysa ki iddialı klipi oluşturmak için de bütçe lazım, bu bütçe için de bir finansöre ihtiyaç vardır.

Bu finansörler de genelde siyasi bağlantısı olan insanlardır. Ya da global ölçekte insanların düşünce tarzını etkilemeye çalışan fikir gruplarıdır.

Günlük hayatta görsel olarak insanları etkileyip, hareketlerini, düşüncelerini  değiştirmeye neden olan subliminal mesaj verirler bu finansörler. Bu mesajlarda genellikle bu tarz grupların kliplerinde karşımıza çıkar.

Klipler son günlerde diziler gibi karşımıza çıkıyor. İçinde eroin, esrar, ahlak dışı davranışların normal gibi gösterildiği bir sürü klip izliyoruz. Ya da siyasi görüşlerin bolca sergilendiği klipler…

Dizilerde normal olmayan tüm davranışlar, normalleştirilip servis ediliyor. Adamın karısı varken, başka kadınla ilişkiye girmesini normal karşılıyor insanlar. Aldatan tarafı seven  insanlar olduk. Bir de üstüne “Birbirlerini sevdiler. Ne olur ki” diyebilen acımasız insanlar var.  Çünkü o yakışıklı, ona her şey yakışıyor ve normal gibi yorumlanıyor.

Yani yanlış ve doğru arasındaki tüm sınırların kalktığı diziler, filmler ve klipler izliyoruz.

Mantıksız ve mekanik insanlar oluyoruz adeta. Oysa izlediğimiz görüntüleri izlerken, en az üç kez düşünmemiz lazım.

Doğrularımızı adeta o finansörler, kendi yanlışları ile yapmamızı istiyorlar.

Bazen hayatınız boyunca hiç yapmadığınız bir şey yaparsınız, kendinize hiç yakıştırmadığını düşündüğünüz türden. Mesela evladınızın, eşinizin cep telefonunu karıştırmak gibi. Bunu yaparken çok utanırsınız değil mi?

Ama izlediklerimiz ve izlettirilenler karşısında bu duygular ne kadar saf kalıyor oysa.

İzlediklerimizin bugünlerde yaşama yansıması beni dumura uğratıyor. Her yer, her şey entrika gibi. Adeta bir masalın içinde normal olmayan şeyleri normalmiş gibi yaşıyormuşçasına.

Evet müzikleriyle hayranlarını coşturan büyüleyen Rammstein, video klipleri ile de sınırları zorlayan bir grup.

Ne yalan söyleyeyim müthiş bir müzik. Rock ve metal karışımı bir eseri anlamadan dinlemek güzel olur mu? Oldu vallahi… Eğer içinde geçen sözleri anlasam, bu kadar güzel der miydim bilmiyorum?

“O yana da bu yana da salla, Evir çevir kıvır çevir salla, Ne kadar sallarsan salla benim olacan sonunda“ sözlerini anlamaya çalışsam da anlayamıyorum zaten.  Şahsen ne ezgisi ne de sözleri hiç hoş değil. Eline sazını alan, saçma birkaç söz söyleyenin sanatçı olduğu ülkemde uyumaya devam.

Bizler yaşamda bize verilen sürede, kendimizi geliştireceğimize, birilerinin bizi daraltma hikayelerinin başrollerini oynuyoruz.

Uyumak ve uyumamak arasında ki en ince çizgi görmektir. Görüyorsan uyumuyorsun demektir.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum