Gerçek  işsiz  rakamı!

Gerçek işsiz rakamı!

Nisan 2020'den bu yana uygulanan işten çıkarma yasağına rağmen Covid-19'un istihdam üzerinde yarattığı tahribat ciddi boyutlara ulaştı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) eylül, ekim ve kasım aylarını kapsayan Ekim 2020 İşgücü sonuçlarını açıkladı. TÜİK'e göre işsizlik oranı 0.7 puanlık azalış ile yüzde 12.7 seviyesinde gerçekleşti, işsiz sayısı ise ekim döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 691 bin kişi azalarak 4 milyon 5 bin kişi oldu. Yine TÜİK'e göre, istihdam edilenlerin sayısı 2020 yılı Ekim döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 896 bin kişi azalarak 27 milyon 447 bin kişi, istihdam oranı ise 2.3 puanlık azalış ile yüzde 43.6 oldu. Bu dönemde, istihdam edilenlerin sayısı tarımda 242 bin, sanayide 82 bin, hizmet sektöründe 684 bin kişi azalırken, inşaatta ise 110 bin kişilik artış kaydetti. Ancak, TÜİK açıkladığı dar tanımlı işsizlik oranı ve işsiz sayısı ile Covid-19'un istihdam üzerinde yarattığı tahribatı yansıtmıyor, tersine saklıyor.

Kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izin ödeneği alanlar da iş aramadıkları için işsiz sayılmıyor. Bu nedenle Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR), her ay açıkladığı geniş tanımlı işsizlik verilerini Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO)  eşdeğer tam zamanlı istihdam kaybı yönetimini kullanarak hesaplıyor


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.