ÇELİŞKİLER ÜLKESİ GÜZEL VENEZUELA

ÇELİŞKİLER ÜLKESİ GÜZEL VENEZUELA

180’den fazla ülkeyi gezen Trabzonlu İşadamı Kemal Ulusoy, bugünlerde siyasi çalkantılarla dünyanın gündeminde olan Venezuela izlenimlerini kaleme aldı.

İşte Ulusoy’un gözünden Venezuela…

5 yıl önceki dünya seyahati notlarımdan:

‘KÜÇÜK VENEDİK’

1499’da İtalyan denizci Amerigo Vespucci (Ameriko Vespuçi) tarafından keşfedildiğinde Venedik’e benzediği için ilkin Küçük Venedik anlamlı "Veneziola" diye anılan daha sonra İspanyol aksanı ile Venezuela’ya dönüşen, coğrafyada, sadece adının verildiği Bolivya değil, aynı zamanda Kolombiya, Panama, Ekvator, Peru gibi Venezuela’nın da kurtarıcısı, 1811’de Fransa’ya başkaldırıp özgürlüklerine kavuşturan halk kahramanı, Latin Amerika’nın Atatürk’ü denen Simon Bolivar’ın 5 katlı Hudut kapısındaki gümrük binasının duvarını kaplar büyüklükteki resimde ‘Bolivar Halk Cumhuriyetine hoş geldiniz’ yazısı etkileyici idi.

888.jpg

Bugün, 916.000 km2, 30 milyon nüfuslu, millileştirilmiş petrol ve madenlerden oluşan önemli bütçesi ve Chavez Sosyalist devrimi ile yakın tarihe kadar kişi başına yıllık gelir $ 18.680 olan, ‘Ağaç kesme yasağı’ kanunlarıyla ‘Rain forest – Yağmur ormanları’ en büyük UNESCO dünya mirası kabul edilen ‘Yeşil’ ülkede, İspanyol sömürgecilerin ilk yerleşim merkezi Santa Marta – Kolombiya’dan otobüsle Venezuela’ya geçişim, Hazreti Google’dan okuduğum korku dolu bilgilerin aksine çok kolay oldu.

Litresi 6 kuruşa olan ucuz benzin almak için, Sözde orta Amerika’nın ‘en zengini’ Kolombiya’dan, Venezuela’ya günü birliğine ‘benzin almaya’ geçen 1970-78 model büyük Amerikan arabalarının kilometrelerce kuyruğu trafiği sıkıştırsa da, yolculardan adam başı birer dolar ‘bahşiş’ toplandı ve her iki hudutta, bagajlarımız açılmadan gayet rahat geçiş yaptık.

Ülkenin her tarafı aydınlatılmış asfalt ara sokaklar ve tuğla - hepsi BOYALI - beton duvarlı, bahçeli evler, Sosyalist Bolivarist Halk Cumhuriyetinde, nüfusu sömüren % 1.5’luk beyaz kapitalistten geri alınıp Millileştirilen petrol ve madenlerin tüm geliri ‘Commandante’ Chavez devrimi ile eşit olarak halka, ucuz yiyecek, parasız yeni ev, okul ve diğer sosyal servisler olarak dağıtılıyor.

***

İnsanın kimyasındaki ‘farklı’ olma arzusu illaki para kazanmak, okuyup önemli biri olmak istemesi kaçınılmaz bir gerçek. Lakin nereye kadar? Ekonomisi çok zayıf olan 1. Küba’dan sonra dünya 2. en başarılı komşumuz İran’daki % 98.4 olan okuma yazma oranının yarısını bile tutturamadığımız, ÇAĞDIŞI çarpıklıklarla dolu ülkemizdeki dünyanın en pahalı benzini ve Anadolu’da hala tezek evlerde yaşayan insanlara karşın kaliteli, millileştirilmiş kaynak gelirlerinin halka sunulduğu Venezuela gibi ülkelerin communal ‘kominist’ rejim artık diktatörlük haline dönüşmesindeki çarpıklık, başta astronomik $ ve hemen her şey karaborsada. Hürriyet, adalet kavramı sindirilmiş gibi ‘tek adam’ baskısını her yerde hissetmek mümkün.

DÜNYA GÜZELLERİNİN ÜLKESİ

Birçok kez dünya birincilikleri olan, güzel bayanları ile meşhur Venezuela, çoğunluk ‘Kalkınmış’ toplumlar, devlet ve din işlerinin birbirinden ayrılmış, mahalle baskısı olmadan inancında ‘hür’ bireylerle çağdaş yaşam yerine, arkasına katolik kilisesini almış, rejim ile her tarafta hissedilen ‘diktatör başkan’ korkusu ürkütücü.

333-001.jpg

Dünya petrol fiyatlarının varil başı $100 üstü olduğunda, her işçiye bahçeli ev yapan devlet artık, piyasa fiyatı varil başı $35 inince – çıkartması daha pahalı olduğundan, ekonomisi bitmiş, fakirlik ve açlık had safhada ve telefon çalma dahil hırsızlık her yerde.

TEK ADAM REJİMİ, KORKU DEVLETİ!

Korku devleti ‘kontrolündeki medya’ ile tek adam rejimi her yerde kendini hissettiriyor. Oysa, İNSAN gibi yaşam eşdeğerde, adil’ eşitlikçi toplumlarda TEMEL iki kaide: paran yoksa ASLA ‘yapacağın tek iş’ banka kuramazsın (başka şirketlere ortaklık, kendi şirketlerine kredi verme vs.. YASAK). İkincisi: mesleğin SADECE gazetecilik ise ondan başka ASLA ‘hiçbir işle’ uğraşamazsın - TARAFSIZLIK ilkesine inanç ile düzenler sadece yandaşa kıyak değil – çoğulcu – HERKESE adil ve şeffaf olmalı inancını yitirmiş her toplum gibi, maalesef güzellikleri ile ünlü Venezuela karamsarlığa itilmiş, ülkeden çok büyük ölçüde kaçış var.

***

Beni otogardan şehir merkezinde İLK KEZ önceden rezervasyon yaptırmadığım için, bildiği bir otele getiren taksi şoförü, Pablo Baez ülkenin gerçek sahibi çoğunluk yerli olarak, Chavez sayesinde ilk kez ‘asırlar sonra’ İNSAN GİBİ yaşam hakkı elde ettik diye düşünse de ekonomi gerçekleri ile bağdaşmayan eski kolonyal sömürgecilikten kurtulsa da, hala kilise korkusuyla ayakta tutulan tek adam rejimli Venezuela batmış durumda.

2222.jpg

Birkaç gün hiç yanımdan ayrılmayan, çok tehlikeli başkent Karakas ve civarını taksisi ile beraber gezdiğimiz (günlüğü $20) Pablo bana nerden geldiğimi sorduğunda, bende dikiz aynasındaki ‘nazar boncuğunu’ işaret ettim. Oda içten bir gülüşle ve hayret içinde ‘Turco- Türk mü ?’ diye sordu. Meğer seneler önce Suriye’de çalışıp iyi para kazanmış, dönüşte Türkiye’ye uğrayan kuzeninden istediği ‘en tipik’ bir şey diye getirdiği nazar boncuğunu taktıktan sonra 2002 model ‘vergisiz’ arabasının korunduğunu söyleyip, adımı sordu.

ATATÜRK HEYKELİNİ ZİYARET

Kemal deyince ‘como Mustafa Kemal Ataturc – Atatürk’ün ismindeki gibi Kemal mi?’ deyip, ertesi sabah ilk iş Atatürk adına yapılmış park ve ortasındaki kocaman heykeline götürdü. Ülkesi hakkında hemen hiçbir şey bilmediğim Pablo’nun, bugün varlığımızı borçlu olduğumuz, yaradanın peygamber ismi ile kutsadığı Atatürk’ü bilmesi, Belçikalı De Moulins dediği gibi ‘Türkiye: Atatürk'ü Allah'a, geri kalan her şeyi de Atatürk'e Borçlu’ lafını hatırladım duygulandım. Bizdeki bazı şeref yoksunu, Ulusal önder Aziz Atatürk’e hakaret edebilecek kadar kendini bilemez MECZUP din taciri, dangalak kara cahiller adına utandım.

***

Nerdeyse tamamı modern binalarla kaplı, tepeler arasına gömülmüş başkent Karakas’ta, Pablo bana resmi kurdan normalde $ 260, karaborsa kuruyla $ 15 dolara pazarlığını yapıp bulduğu ‘Kings Inn’ tam şehrin göbeğinde fevkalade lüks bir otel.

Bir hafta boyu, otelin hemen yanındaki trafiğe kapalı yayalara tahsis edilmiş, kilometrelerce uzunluktaki çok geniş İspanyollardan ve katolik kilisesinden kurtulma adına, tüm Amerikalarda sosyalist harekatı başlatan ‘Bolivar’ bulvarının ortalarına çocuk parkları, yaşlıların, ailelerin ve özellikle ‘kutsal sayılan aşıkların’ oturabileceği rahat sandalyeler yerleştirilmiş. Ara sokaklarda, kapısında şişesi yaklaşık 1 TL satılan bira reklamları ile sayısız barlar ve bitmez müzik, dans ve silence yerleri ve müzeleri gezdik.

555.jpg

‘YURTTA SULH, CİHANDA SULH’

Keza otelde kalan ülkenin çeşitli yerlerinden ‘Gençler Latino’ şampiyonluğuna gelen kalabalık Venezuela Milli Eksrim grubu, Türkiye’ye birçok kez gelmiş başkanı ve her biri kültürlü hocaları ile hemen dost olduk. Onlarla birlikte yakın civar Milli Parklar, Şelaleler, Jurasic Park filminin çekildiği göller ve Yağmur ormanlarına günü birlik turlarına, çok neşeli geçen, gece yemeklerine katıldığımda, nedense beni hep ‘Sosyalist toplumlara önder, halk kahramanı Atatürk’ün ülkesinden misafir - Turco’ diye tanıttılar ve son gece anısına konuşma yapmam istendiğinde, bildiğim yabancı lisanlarda tercüme ettiğim ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ şerefine kadeh kaldırmalarını isterken, Güney Amerika - SON DURAK Venezuela’da ilk kez ‘İspanyolca’ en uzun konuşmamı yaptım.

Yaşanan şahsi tecrübe ‘eşi bulunmaz’ bir değer. Normalde $1 resmi kur karşılığı – yerel para birimi 6 Bolivar yerine – serbest bırakılmış karaborsada yüzlerce kat karaborsa değerinde.

***

Latin Amerika ülkelerine seyahat edecekseniz, sadece küçük bir el çantası ile Venezuela İLK durağınız olsun. Karaborsadan değiştirebileceğiniz $ karşılığında ‘resmi kura göre’ 700 - hatta 800 – kat karşılığı YEREL para ile Seyahat acentalarından hangi ülkeye olursa olsun - Tüm uçak biletleri, önceden ödenebilecek otel rezervasyonlarını yaptırtabilir, seyahat için gerekli uygun kıyafetleri vs.. çok daha ucuza mal edebilirsiniz.

Boynunda asılı bebeğini yolda yürürken, tezgahta çalışırken, para dilenirken vs., emziren anneler benzeri tuhaflıklar, tıpkı bizim misafirliğe ‘plastik çiçek’ hediyesi ile giden zihniyetler gibi.

KUDURTACAK YEŞİL ŞEHİR CARACAS

Adını, kaşif Santiago de León de Caracas’tan alan tepeler üzerine kurulu, iki milyonluk modern, her bir yanı belde büyüklüğünde parklarla donanmış - gayet büyük yaygın bir alana kurulu, bizdeki yöneticileri kudurtacak denli YEŞİL şehir, birden parlayıp ertesi sene unutulan ‘pop’ müziği (pop-up, pop corn – patlamış mısır gevreğinden kaynaklı kelime), benzeri tribünlere oynayan popülist göz boyacı yaptırımlar yerine, gerçekten ‘uzun vadeli’ planlamaları hedef almış tüm Avrupai – ÇAĞDAŞ Sosyalist düzenlerde olduğu gibi, özellikle örneğin: aileden dolayı ilgi alanıma giren ulaşım sektöründe, gayet stratejik noktalara konulu hava limanları ve hemen yanı başlarındaki tren – metro ve EN ÖNEMLİSİ otobüs terminalleri düzeni, her biri okul ve okuma düzeyi ile bizden - katlarcasına üstün olan bu ülkelerle, on binlerce yıldır ‘tarih yazan’ ulusumuzun bugünün Türkiye’si ile, kıyaslanamaz.

777.jpg

Yabancı diplomat dostumun, bizde yasaklanmaya çalışılan ‘İstiklal marşının’ Afrika, Avrupa ve Asya’da olduğu gibi, tüm Amerika’da HER SABAH okullarda ‘Mecburi’ olarak talebelerce okunan ‘toplum değerleri’ diye bahsederken, ‘siyaseten tarafsız, ülke çıkarlarını kendi savunma teorileri ile korumaya ant içmiş ÖZERK ordular, her ülkenin belkemiğidir. Şayet bir yeri ele geçirmek isterseniz önce yandaş medya ile ortam hazırlanır, sonra sistematik özürler çoğaltılır halka pompalanır ve asker işin içine karıştırılır’ dediği gibi, benzer kurgularda çok deneyimli, USA’nın arka bahçesi, cuntalar diyarı TÜM GÜNEY AMERİKA’DA – halkın her zamanki tercihi devlet başkanı emrindeki ‘Polis’ varlığı idi.

Yarın dünya seyahatim için önceden aldığım, $ 100’lık kuponlar bitti, tekrardan yerlilerle Amazon ormanlarında kalma ve otobüsle 10 günde 4.700 km – Rio de Jenerio’ya gitme yerine, internetten ‘en ucuzu’ $ 1.800’a uçak biletini, eksik olmasın Nazar boncuklu Taksi sürücüsü Pablo sayesinde, karaborsadan bozdurttuğumuz $ 170 ile Lima – Peru aktarmalı bilet ayarladık. Alana giderken, ziyaret ettiğim katedral arkasındaki Başkanlık sarayı ve hemen yanındaki yerli halka ‘Hürriyet, Eşitlik ve Adalet’ hakları için ayaklanma başlatan, Latin Amerikalıların ‘Atatürkü’ denen Halk kahramanı Bolivar – Sosyalist düşünce savunucusu, ‘Commandante-Kumandan’ Chavez’in görev yaptığı 4F - Askeri birliğindeki Pantheon-Moseleum moselesindeki kabrini ziyaret ettim.

Elveda güzel, küçük Venedik, VENEZUELA…

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.