CAS’ta işler ters mi gidiyor?

Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, hafta sona TRT Spor’da uzun uzadıya Trabzonspor’u, yaptıklarını vs. anlattı. Başkan Ağaoğlu, Trabzonspor’un UEFA tarafından Avrupa kupalarına katılmasının men edilmesi üzerine CAS’a gittiklerini, iyi bir savunma yaptıklarını söyledikten sonra, “CAS’ta aleyhimize bir karar çıkarsa İsviçre mahkemelerine başvuracağız” mealinde bir ifade kullandı.

Trabzonspor Yönetim Kurulu, görev süreci içerisinde güzel işlere imza attı. Bunun yanı sıra bazı konularda, bireysel çekişme mi diyelim, yoksa kulübe hakim olamama nedeniyle mi diyelim, epey yanlış iş de yaptı. Bunlardan biri eski başkan Muharrem Usta’nın alacakları ve UEFA’nın gerekçeleri…

Trabzonspor yönetiminin doğruları ve yanlışlarını bir kenara bırakıp, sahaya dönersek; evet, hakem hatalarından veya kasti kararlardan dolayı bordo-mavililerin çok puanı uçtu gitti. Buna rağmen, ligin bitimine 6-7 hafta kala Trabzonspor, Başakşehir’den daha avantajlıydı. Alanya’da son saniyede yenen gol, Trabzonspor’un gardını düşürdü. Ki, buna rağmen bordo-mavili takım yine de avantajlıydı. Bu maç sonrası art arda kaybedilen puanlar sonucu Başakşehir öne geçti.

Başkan’ın, ‘İsviçre mahkemelerine gideriz’ şeklindeki ifadesi çoklarına göre ‘davanın kaybedildiği’ şeklinde yorumlandı.

Dava, kazanılır veya kaybedilir. Bundan sonra yapılacak iş, gelecek sezonunun planlanmasını yapmak.

A takımda 25, alt yapıda 35!

Trabzonspor’un personel gideri 18-20 milyon (trilyon) lira civarında. Kulübün idari, teknik ve TS Club kadrosu 266 kişi. Bu kadroya maaş ödemek için Trabzonspor takımının en az 8 karşılaşmayı kazanması lazım.

Trabzonspor’un teknik ekibi tam 89 kişi. Bu sayının 25’i A takımda, 35’i alt yapıda, 13’ü amatör branşlarda, 9’u futbolcu izleme komitesinde, 6’sı da 1461’de… Geri kalan personel de idari sınıfta… Bize verilen bilgi bu şekilde.

Trabzonspor alt yapısında 35 teknik adam var. A takıma bir yılda iki futbolcu çıkmıyor. Yönetim Kurulu, sezon sonlarında alt yapının başındaki kişiden rapor almaz mı? Demek ki alınmıyor! Transfer edilen oyuncuları yönetime izleme komitesi mi önerdi yoksa dışarıdan birileri mi? Tahminimiz o ki, dışarıdan birileri önermiştir.

Trabzonspor’un asıl gideri profesyonel kadroya harcanan para! Bu paranın hemen her dönem ucu açık! Büyük paralar verilerek alınan oyuncuların bir kısmı ya kulübede ya da tribünde.

Zirveye oynamazsa!

Trabzonspor, her sezon zirveye oynamak mecburiyetindedir. Takım zirveye oynarsa kulüpte görevli 265 kişi maaş alabilir. Takım zirveye oynarsa forma satarsın, reklam alırsın, gelirini artırırsın. Takım zirveye oynarsa iyi transfer yaparsın. Yanlış yaptığında alabora olursun! Trabzonspor son yıllarda alabora olmuş durumda. Mevcut yönetim için her ne kadar iyi performans sergiledi, yanlış ve hatalara rağmen başarılı oldu desek de kulübü alaboradan kurtarmış değil. Önümüzdeki yıl, banka borçlarının taksitlerinin ödenmesine başlanacak.

Trabzonspor şampiyon olduğu yıllarda, kulüpten teknik ve idari olarak maaş alan personel sayısı 10 kişiyi geçmezdi. Sonra bu sayı 20’ye çıktı. Her yıl artarak bugüne gelindi.

Ahmet Suat Özyazıcı’nın, Özkan Sümer’in veya Şenol Güneş’in ekibi kaç kişiydi? Hoca, yardımcı hoca, kaleci antrenörü, masör, malzemeci vs… 5 veya 7 kişi!

Bugün bakıyorsun A takımda tam 25 personel var. Takımın sahaya çıktığı kadrodan daha fazla kişi! Olacak iş değil. Bir de A takım galip geldi mi, yandan pirim alanlar var.

Sonuç olarak; Trabzonspor’u yönetenler, kendi işyerlerini nasıl yönetiyorlarsa kulübü öyle yönetmeli.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum