Biz balığı  yok mu  sayıyoruz?

Biz balığı yok mu sayıyoruz?

Et ve Süt Kurumu’nun görüşüldüğü KİT Üst Komisyon Toplantısı’nda CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, kurumun isminden balığın çıkarılmasını eleştirdi.

Kurumun balıkçılık alanındaki faaliyetlerine ve Trabzon Et Süt Kurumu şubelerinin özelleştirilmesine değinen CHP’li Kaya, “Et ve Balık Kurumumuz, ismi değiştirilerek Et ve Süt Kurumuna dönüştürüldü. Üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkede biz balığı yok mu sayıyoruz, kurum olarak balıkla ilgili bir faaliyet yürütülmüyor mu” diye sordu ve şunları söyledi:

BALIKÇILIK GÖZ ARDI MI EDİLİYOR?

“Bu pandemi koşulları gösterdi ki ucuz, sağlıklı ve temiz gıdaya ulaşım bütün milletler için en önemli konulardan bir tanesidir. Bunun tedarikinde milletimize önemli katkılar sunan kurumumuz Et ve Süt Kurumu, Sayın Genel Müdürümüzün ifadesiyle Et ve Balık Kurumundan Et ve Süt Kurumuna dönüştürüldü. Üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkede yaşıyoruz. Üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkede biz balığı yok mu sayıyoruz, kurum olarak balıkla ilgili bir faaliyet yürütülmüyor mu? Geçmişte bildiğimiz kadarıyla Et ve Balık Kurumu adı altında görev yaptığınız dönemlerde balıkçılık kurumun önemli bir çalışma alanıydı. Şu anda balık göz ardı mı ediliyor ve o alanla ilgili kurumunuzun bir çalışması var mı?"

UMARIZ SULAR ALTINDA KALMAZ

Akçaabat et kombinası inşaatını yerinde incelediğine değinen Ahmet Kaya, “Et ve Süt Kurumu olarak kombinanın yapımını siz üstlenmişsiniz, teşekkür ediyoruz fakat yer seçimi konusunda çok ciddi bir talihsizliğin olduğunu komisyon üyesi arkadaşlarımın bilmesini istiyorum. Karadeniz Bölgesi deyince maalesef akla şiddetli yağışlar, heyelanlar, seller geliyor. Ben gittim baktım, tam da bir dere yatağının içinde, derenin taşkın alanı içerisinde bir et ve balık kurumu tesisi yapılıyor. Umut ediyorum ve diliyorum ki ilk selde, ilk yağışta orası sular altında kalmaz ve orada yapılan o güzel yatırım heba olmaz.” diye konuştu.

ET VE SÜT ŞUBELERİ ÖZELLEŞTİRİLDİ

Trabzon’da Fatih Mahallesi'nde ve Meydan'da Et ve Süt Kurumunun iki tane satış yeri olduğunu kaydeden CHP’li Kaya, “Buralar bildiğimiz kadarıyla özelleştirildi. Şimdi özel işletmeci arkadaşlarımız orada satışları yapıyorlar. Muhtemelen Türkiye'nin birçok bölgesinde de bu ve benzeri yerler özelleştirilmiştir diye düşünüyorum. Bu özelleştirme sonrasında buralarda ucuz, kaliteli ve nitelikli et satışı, vatandaşın bu zor günlerde ucuza et yiyebilmesine olanak sağlayacak şekilde denetimler yapılıyor mu? Ürün kalite ve çeşitliliği anlamında ve fiyat anlamında denetimler yapılıyor mu?” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.