Atlantik macerası

Atlantik macerası

Dünya ile irtibat kopuk. Sadece halatları çözüp içine atıldığımız bir macera ve önü uçsuz bucaksız Atlantik, sanki başka bir zaman diliminde en büyük hayallerimden biri idi – biraz zorlu da olsa okyanusu yelkenle geçmeyi başardık.

Artık ‘alışagelmiş dünya bize dar’ misali, Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz’den sonra, gençleşen dünyada 50 yaş sonrası, azalan aktif üretkenliği danışmanlık gibi ‘insanca - yaşama anlam katma' gayeli, yapımcısı Henri Amel’in 1988’de kendisine ait İLK 16 metrelik 001 seri numaralı 'AMEL SUPER MARAMU' tekne ile yeni dünyalara yelken açtık. Medeniyetin bittiğini hissettiğimiz Tangier - Moracco sonrası, İspanya’ya - Kanarya adalarına vardığımızda, Batı Afrika – Senegal karşısı Cape Verde adalarından Karayipler’e yaklaşık 2000 deniz mili uzunluğunda – ekvator çizgisinde bir rota çizdik.


YENİ DÜNYALAR KEŞFETMEK
Kiliselerinden ‘devrim’ yaratan, Kristof Kolomb – Macellan, Americo Vespuci ve benzeri çağ başlatan kaşifler, yeni dünyalar keşfederken, her nedense diğer tüm İslam dünyası gibi – dinden olsa gerek - bizde bilimden uzak, maalesef hep yöresel - karasal takıldık. Oysa her tarafı deniz ülkemizde, halen dahi, güncel bilimi - çağdaş akımları ısrarla reddeder dinDAR zihniyetlerce ufuklarımız karartılmışcasına, haremlik - selamlık plajlar gibi cinsiyette bile ayrıştırılan – ilmi, teknolojiyi inkar eden - sudan ürken bir toplum haline getirildik.
Denize olan sevdam ilk kez Sinop’a yerleşmiş dayı tarafım ‘İvyanlı’ Onurlar sayesinde başladı. Göz kararı – tarif üzerine 15 yaşımda Sinop’ta yapılan yelkenlim ile Trabzon’a geldiğimde herkes hayalet görmüş gibi idi. Daha sonra 1981 yılında, Libya ve Suudi Arabistan’a - Türk yaş meyve ve sebze ihracatı için aldığım: Ali Osman Ulusoy (Uzun yıllar Donanma vakfı başkanı, TOBB Asbaşkanı, Trabzon Ticaret Odası başkanlığı gibi keza Trabzonspor kurucu başkanı) ve Mehmet Ali Ulusoy (Ulusoy kardeşlerin en büyüğü Türsab Başkanı Başaran Ulusoy’un babası) İlk Türk frigo – soğuk hava gemileri ile Ulusoy ailesinde İlk ve Türkiye’nin en genç armatörü oldum.


DOĞUŞTAN DENİZCİ KALKAVAN
Kara taşımacılığında gerçekten devrim yaratmış Saffet Ulusoy (uzun yıllar: UND Başkanı, RODER Kurucu başkan - TFF Haluk Ulusoy'un babası) gibi sektörünün yokluklar Türkiyesinde cefasını çeken köklü armatörler birer birer yok olurken, yeni yetme Allah ‘yürü kulum’ dedi misali kısa sürede filo sahipleri - Gemicikleri !! olan sonradan zenginler dahil ‘denizciliğin geçirdiği evrim’ yeni dünyalar nasıl keşfedildi – pazarlar nasıl geliştirildi ?? konusunda en ufak bilgilerinin olup olmadığı tartışılabileceği, ortamda doğuştan denizci İhsan Kalkavan dostum ile "Atlantik okyanusa yelken açan ilk Türk armatörler ve ilk Trabzonlu olma macerası başlarken gık demeden işgal kuvvetlerine her şeyi ile teslim olan – denize küskün Osmanlının küllerinden yeni bir Ulus devlet yaratan  varlığımızın sebebi Atatürk Türkiyesinde, değerli üstat Sadun Bora’nın teşviki ile Okyanus maceramız başladı.
CAPE VERDE ADALARI
Toplam 2 haftalık süreçte yanlış taktik hatası ile 2. Dünya savaşı sırasında Güney Afrika ticaret hattı için Mussolinin Hava alanları inşa ettiği, eski Portekiz kolonisi – hiçbir şeyin olmadığı – ıssız, terkedilmiş Cape Verde adalarına indik. Genelde Okyanus geçişleri Kasım ayından sonra başlarken – biz hava tahmin raporlarına güvenerek ekim sonunda – ekvator çizgisinde en kestirme hat diye - yola çıktık. Hedefimiz: Varlığımızın sebebi Aziz Atatürk anısına - Atlantiği geçip, 10 Kasım günü Barbados adasına varmaktı.
Lakin bitmez Swell – sevil dalgaları, akıntılar ve beklenmedik anda gelen yağmurlar sonunda rotayı hafif kuzeye çevirdik ve 16 gün üzerine, suyumuz bitmek üzere Fransa toprakları Guadeloupe adasına vardık. Teknede ‘her an karşılaşılacak’ sonsuz sorunlar yanında tahmin etmediğimiz sağlık problemleri yüzünden ben 16.5 ve diğer arkadaşlar 6-8 arasında kilo kaybetti.


16 GÜN 7 SAAT 22 DAKİKA
En çok korktuğumuz şey ani sarsıntılarda kafamızı bir yere çarpma, sakatlanmak idi (buzdolabını açtığımızda uçuşan yumurtalar gibi hemen herkes birkaç kez bir yerlere savruldu, takla attı). Lakin şükrolsun, sağsalim karaya vardık, haftalar sonra bir duş alıp - akşam güzel bir lokantada Fransız yemekleri yerken oturduğumuz masanın hala sallandığı hissinden kurtulamadık.
Toplamda 16 gün 7 saat 22 dakika ile - son 9 senenin ekim - kasım dönemi - çift direk gurubunda en çabuk geçiş rekoru ile yeşil Guadeloup hepimize iyi geldi.
Sabah açılır pervanenin değişimi için tekneyi beklemeden vince alabildik, işimiz bitti, Moraller çok iyi ve şimdi de rota Dominik Cumhuriyeti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.