AĞLAMAK

Ağlamak güzeldir
Süzülürken yaşlar gözlerinden
Sakın utanma

                        “Sezen Aksu”
**
En son ne zaman ağladınız. Şöyle bağıra bağıra, haykıra haykıra.
Genellikle içinize ağladığınızı biliyorum. Ama ben, sesli ağlamaktan bahsediyorum.
İnsanın aslında rahatlamasını sağlar ağlamak. İçindekiler adeta o yaşlarla akar gider.
Yapılan bir araştırmada, gönüllü derneklere, duygusal iki film izletildikten sonra duyguları sorulmuş.
Filmlerden biri Hayat Güzeldir, diğeri ise Bir Köpeğin Hikayesidir. Filmi bittikten sonra izleyicilerden bir form doldurmaları istenmiş.
Filmi seyrederken ağlamayanlar her hangi bir değişiklik hissetmediklerini, duygularında bir değişim gözlemediklerini söylerken, ağlayanların ruh hallerinde önemli bir iyileşme kaydedildiği saptandı.
Fiziksel travmalarda, duygusal travmalarda mutlulukta insanlar genelde ağlar. Peki nedir bu ağlamak?
Sanırım içinde ki ruh halinin dışa yansımasıdır genellikle.
Elbette istisnalar var. Buyurun bakalım.
Amerikalı oyuncu Josh Gad cep telefonu kamerasıyla ağlayarak bir çekim gerçekleştirdi. Yaşanan pandemi dönemi ve belirsizlik karşısında gözyaşlarını tutamadığını belirten Gad “ Duygusalım, çünkü çocuklarımız günlük hayat şartlarından mahrum kaldı. Bütün bunların neden bu kadar çabuk olup bittiğini anlayamayacaklar. Duygusalım” diye devam etti.
Öte yandan karantina dönemi sebebiyle konserleri iptal edilen ve geçinemiyorum diyen bir Demet Akalın var.
Halkın ilgisiyle köşe olan sanatçılar, yine kendilerini düşünüp geçinemediklerinden dert yanarken, şükredip halkımızın durumu ne olacak deme nezaketini bile yitirmişler.
Mideniz mi kazınıyor.
Aç mı kaldınız?

Eee fıtrat ne yapacaksın. Dünya da herkes ağlıyor. Bu dünyanın sorunu. Akıl ve bilim bu işe çare bulamıyor.  Sorumluluk üstlenmenin en kolay yolu da fıtrat de ve geç.
Herkes zor durumda sağlıkçısı, eğitmeni, iş vereni, işçisi, kuaförü… herkes. Milletin birikimi yok ağlayanların ise her nedense birikimi neredeyse 10 aileye nefes aldıracak cinsten. Allah daha çok versin de ağlama. Sen göz yaşlarını herkese gösterebiliyorsun ya içine akıtanlar.
Öz sevgi, öz saygı öz şefkat ol’ma halidir. Bunu da ancak sanatçı dediğimiz kesim en iyi anlar. Ama sanatçı değil de şarkıcı, türkücü vs olursan o zaman hep ağlarsın.
Nefs nerede başlar biliyor musunuz? Ciğerde başlar. O yüreğin sıkışma hali aslında ciğerin arzusudur. Yani kazanmak benim olsun isteği ciğerde başlar koşmaya. İşte o zaman dar geliyorsa o nefs,  karıştırdığın nedir biliyor musun insanlığın. Sorun hepimizin ve onunla beraber baş etmeyi bileceğiz. Siz kimsiniz de bireysel ağlayıp geçinemiyorum diyorsunuz. Ya kimseden dilenmeden gururundan susup bir ekmeğe muhtaç olan insana ne demeli.
Esas sizler yüzlerinizi gülüşünüzle boyayacaksınız. Dudaklarınızdan güzel kelimeler sizin çıkacak. Binlerce iyi kelime varken bu günlerde ağlamak size mi kaldı?
Unuttuğunuz bir şey var, bir timsah gözyaşları var, birde içi kan ağlayanlar.
Ağlamak şu gelip geçici dünyada
Her şeye rağmen var olmak demek
Yüreği kan ağlayan onlarca kadın, çocuk, genç , yaşlı hepinizin yüreğinden öpüyorum.


Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.